Az utolsó három posztunkban három hazai nép-és világzenei helyszín, műhely képviselője (Fonó Budai Zeneház, Hangvető, Magyar Zene Háza) beszélt fontosabb projektjeikről. Nem maradhat ki a sorból a Halmos Béla Program és a MÜPA sem.
Idén lesz tíz éve, hogy meghalt Halmos Béla a Sebő Együttes alapító tagja, népzene gyűjtő, tanár, kutató, a hagyományos népzenei szcéna megkerülhetetlen legendás alakja, akinek nagyon sokat köszönhet a fél évszázada működő táncházmozgalom is. Ő lett a névadója annak a programnak aminek a létrejöttét minden évben január 29-én ünneplik. Egész napos népzenei programmal várnak mindenkit a szervezők a Halmos Béla Program Napon. Hol máshol, mint a Hagyományok Házában.
A nap folyamán három teremben párhuzamosan zajlanak majd koncertek, könyvbemutató (Jávorszky Béla: Táncház 50) kiadvány és filmvetítés, szakmai előadások, gyermekeknek szóló mesekoncertek és játékok, majd az esti zárótáncház! Ezt a különleges napot tehát minden szakmabeli és laikus érdeklődőnek is szánják, aki ismeri vagy szeretné megtapasztalni ennek a közösségnek az erejét, múltban gyökerező hagyományaival együtt.
A szakmai programok egyik fontos pontja a Programiroda 2023-ban induló "Anyám, az álmok nem hazudnak” elnevezésű, a Petőfi Bicentenáriumhoz kapcsolódó Mentorprogramja is. Aztán - többek között - a zseniális "zeneközelítő" Ágoston Béla (Zuboly) is tart mini workshpot, valamint Dénes Zoltán operatőrrel, rendezővel, forgatókönyvíróval (Kopaszkutya kettő, Tinka, Mudruc, Sebő Ferenc 60 éves, stb.) lesz egy beszélgetés a táncház és a film kapcsolatáról.
A napot két erős koncerttel zárják. Zenél és mesél majd a Sebő Együttes, a táncházmozgalom kezdeti időszakának azóta emblematikussá vált zenekara. A vetítéssel egybekötött koncerten, a legnagyobb storyteller Sebő Ferenc avat majd be minden érdeklődőt az elmúlt fél évszázad alatt gyűjtőutakon, táncházakban, koncerteken, úttalannak tetsző utakon szerzett élményeibe. A napot a Magyar Banda és Balogh Kálmán közös koncertje és táncház zárja. A belépés ingyenes. Az eseményről részletesen itt olvashattok.
Február 5-én a Müpa magyar népzenei gálája nem lesz ingyenes, de ez ne tántorítson el senkit, mert nagyon jó zenék lesznek. A népzene ünnepe - A táncháztól a világzenéig című koncert a hazai folkzenét jellemző sokszínűség megannyi árnyalatát mutatja be immár 15 éve.
A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem színpadán látható-hallható kétrészes műsorban a remek előadók sűrű rotációban váltják egymást, és hoznak mindig egy kicsit más árnyalatot, más megközelítést a hazai népzenei palettáról.
Az első részben Básits Branka, az új népi énekes generáció egyik nagy tehetsége nyitja a műsort, aki nemrég első szólólemezén Szigetcsép szerb népzenei örökségét dolgozta fel.
Őt Tímár Sára, a számos nagynevű formációból is ismert énekes követi, aki saját együttesével negyedik albumát, az Ének a határtalanról című anyagot mutatja be. Az első részt a magyar etnojazz egyik legnagyobb formátumú fúvósa, Borbély Mihály Polygonja zárja.
Fotó: Kopcsik Márton
A másodikat egy szintén határokat feszegető együttes, a folkrockot a hetvenes-nyolcvanas évek hazai világzenei úttörőinek hangulatában, mégis frissen megidéző MORDÁI indítja. Majd a rögtönzésektől sem megriadó, a különböző tájegységek zenéinek különlegességeit hatásosan kiemelő Magyar Banda zenél, hogy aztán a Kanizsa Csillagai szokásos, és várhatóan ezúttal is fergeteges cigányzenei műsora zárja az estet. Részletek itt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.