Ritmus és hang

be local think global

Tizenöt éves lettem én
Jubileumi koncertre készül Tímár Sára együttese

timar-sara-es-zenekara.jpg

Most, hogy leírom, meglep, hogy Tímár Sára már a hazai népdalénekesek középgenerációjának képviselője. Megtalálta a saját hangját, helyét és a műfajokon belüli kísérletei már határozott irányt mutatnak. A generáció váltásnak az oka, hogy jönnek a még fiatalabbak, akik helyet követelnek maguknak a színtéren.

Én még mindig szinte tinédzsernek látom, nem tudom elfelejteni ahogy kb. 10-12 évvel ezelőtt énekelt a Bem rakparti klubban a Sebő együttes szólistájaként. Akkor még nem ismertem, de a belépője is feledhetetlen volt. Jött a folyóson, mint egy díva, a dús szőke hajával, a rejtélyes mosolyával, a kíváncsi és öntudatos tekintetével. Aztán beült a zenekarba és az énekével egy életre a rajongójává tett. Másrészt nagyon irigyeltem, hogy Sebő Ferenccel játszhat. Ez már magában beárazta kvalitását.

Néhány év múlva már a Dalinda tagjaként láttam viszont és megalakította saját zenekarát. Azóta az egyik megkerülhetetlen szereplője a népzenei- és a világzenei szcénának, aki tehetségével, képzett hangjával és sokoldalúságával folyamatosan meglep.
Készített autentikus népzenei lemezt, versmegzenésítéseket, kilépve a népzene szigorú hangzásából, valamint református egyházi énekeket tartalmazó albumot népzenei kisérettel. A tavalyi Petőfi emlékév során megjelent albuma és koncertje azon kevesek egyike volt, amelyik értékes és kreatív tartalmat tudott felmutatni a túllihegett állami projekt szerteágazó és legtöbb esetben feledhető produkciói között.
Mindez eklektikusnak tűnik, de ez tévedés. Ha végig hallgatod a lemezeit, akkor nem kell elolvasnod vagy meghallgatnod egyetlen interjút sem Tímár Sárával mert megismerted. Bátran megmutatja sokszínű személyiségének minden rétegét, minden esetben saját és összetéveszthetetlen hangon szólal meg. A megszokott formákat sokszor más szögből közelíti és lehelet finoman és jó ízléssel tágítja a zenei határokat. 

2009-ben indult népzenei gyűjtőútjaira, a fókusz leginkább a Mezőség volt, azon belül is a Küküllő-vidék. Onnan és a szülői házból hozta a kimeríthetetlen autentikus alapanyagot. A Dalindába is jutott a csomagból, csak a felhasználás volt eltérő. Tímár Sára korábban már szerepelt egy, a Dalindához hasonló együttesben, a Forgóban, ahol szintén három lány énekhangjára támaszkodott a program. Továbbá Szvorák Katalin A capella című albumán, mint vokalista volt jelen.
A Dalinda - ahol alapítótag - egy bátor és szemtelen ugrás volt a sötétbe. A nagyrészt egyszólamú éneklés Kárpát-medencei hagyománya ellenére sikerre vitték az erre a népdalkincsre és három női énekhangra épülő formabontó a cappellát. 

tekintetek_klip-14.jpg

Pályafutása során saját zenekarával mindeddig öt albumot, a Dalindával két, a Sebő Együttessel három és az előbb említett Forgóval mindössze egy lemezt készített. Számtalan produkcióban volt közreműködő, mint pl. Illés Lajos rockoperájában Szvorák Katalin lemezein vagy JaMese albumán. A közelmúltban egyedüli női előadóként hat magyar népzenésszel az amerikai jazz muzsikus, Branford Marsalis zenekarával turnézott. 

Munkáját több díjjal ismerték el, mint pl. 2011-ben a Prima Primissima Junior Prima díjjal, a Népművészet Ifjú Mestere kitüntetéssel 2023-ban vagy a Dalindával 2020-ban a Budapest a fiatal tehetségekért díjjal. Nem nagyon van hazánkban olyan komolyabb koncerthelyszín - a MÜPA-tól, a Zeneakadémián, a Magyar Zene Házán át a Hagyományok Házáig - ahol nem énekelt volna. De otthonosan érzi magát a szentendrei Barlangban, a Fonóban, az A38-on vagy a Benczúr kertben. Természtesen a hazai fesztiválok kedvelt és népszerű vendége évek óta. 

Ahogy másban, a zenekarával kapcsolatban sem bízott semmit a véletlenre. A népzenei szcéna kipróbált muzsikusai az alkotótársai, lényegében velük készíette a legtöbb lemezét. Az együttesben Szabó Dániel cimbalmon, Nyitrai Tamás hegedűn, Fekete Márton „Kispuma” brácsán, Lelkes András bőgőn, Hargitai-Halászi Lehel furulyán és ütőgardonon játszik.

Együttesét éppen 15 éve alapította. Ebből az alkalomból december 7-én a Zeneakadémián egy jubileumi koncerten lépnek fel vendégeikkel, Herczku Ágnessel, természetesen Sebő Ferenccel és Nikola Parovval.  

Addig is hallgassátok a Tímár Sára rádiót!

Tímár Sára honlapja

Kapcsolódó cikkek: 

A dallamban benne van a szívem
Falakon innen, falakon túl
Az élő népzenével való közvetlen találkozás élménye
Mindenkihez van egy daluk
Hiányzik a dráma és a kacérság - Dalinda: Átjárók kritika
Zene kolera idején


Török Ferenc

 

rh_tamogatas_1_1_1_1_1_1.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://ritmuseshang.blog.hu/api/trackback/id/tr3318740220

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Facebook oldaldoboz

Naptár

december 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kapcsolat, hirdetés, mindenmás: apostrophe.prod@gmail.com

Címkék

cimkefelhő
süti beállítások módosítása