Az az igazság, hogy a Budapest Ritmo fesztivál oly mértékben kimaxolja az esemény kommunikációját, hogy aki előzetest kíván írni a róla igazán nehéz helyzetben van. Vagy a sajtótájékoztatón hallottakból állít össze egy standard anyagot vagy ennek kapcsán egy szubjektív előzetest pakol össze. Én az utóbbit próbálom meg.
Tehát a szervezők felkészülten, mindenre kiterjedően és ráadásul ötletesen kommunikálnak minden platformon. Nem idézik a zenekarok hosszú és helyenként unalmas biográfiáját, hanem röviden hozzák képbe a fellépőket a közönségnek. Igyekeznek olyan szövegeket publikálni, ami még azoknak is vonzó lehet, akik életükben nem hallottak se a népzenéről se a világzenéről. Nem kergetik be az olvasót a zenei és a néprajzi fogalmak átláthatatlan erdejébe, hanem ügyesen kötik az ismeretlent az ismerőssel. Jó példa erre az október 5-én színpadra lépő Ladysmith Black Mambazo bemutatása. "Ladysmith Black Mambazo legendás együttes, akik több, mint fél évszázada terjesztik a hamisítatlan dél-afrikai a cappella stílust, az isicathamiya-t, másnéven mbube-t. A zulu kórust Paul Simon híres Graceland című lemeze és annak turnéja ismertette meg a világgal. Nelson Mandela nevezte először Dél-Afrika kulturális nagykövetének az együttest (..)"
A Ritmo másik számomra nagyon szimpatikus ötlete, hogy a showcase program szereplői közül egy zenekar felszáll az egyik fővárosi villamosra, ahol tényleg tök spontán egy mini koncertet tolnak a megfáradt dolgozóknak két megállón át. Ebben az évben az Dalinda volt a kiválasztott, akik tényleg beénekelték a kiskőrúti sárga terét, még a szigorú BKV ellenőrt is meglepték, sőt egy igazi rajongót is szereztek maguknak, nem beszélve arról, hogy az utasoknak is tetszett.
Azért érdemes végigfutni a 3+1 napos fesztivál fellépőin. A +1 nap a showcase program, ahol fiatal zenekarok mutatják meg magukat a közönségnek, akik között számos szervező és újságíró is ott lesz a világ minden tájáról. A hazai mezőnyt a showcase-n az előbb említett Dalinda acapella trió (lemezükről itt írtunk), az Égei-tenger mellékének zenéjét újragondoló magyar és görög tagokból álló Meybahar, a Zűrös Bandából ismert kiváló énekesnő, Básits Branka (Branka interjúnkat itt olvashatod) saját triója képviseli. Csehországból érkezik a Braagas női kvartett, Szlovákiából a fúvósokból álló Balkansambel, a lengyeleket a tavalyi Womexen is sikerrel bemutatkozó Wowakin képviseli, illetve a Dikanda, de ők már túl vannak azon, hogy be kell mutatni őket, hisz évtizedek óta a lengyel színtér egyik legjobb együttese.
E sorok írója először a pénteki napon látogat el a fesztiválra tinédzser lánya társaságában. Szempont volt, hogy a gyerek is jól érezze magát és tudjon valamire rázni is, azon túl, hogy kicsit kimozdul a Shawn Mendes-Why Don't We-
A szombat a hagyományos népzene felől indul, a szlovén Sirom, majd kiderül, hogy a hagyományoktól hova érkezik. A Trio Da Kali az egyik legerősebb név, hisz két éve olyan lemezzel debütáltak, hogy más egy egész életműben nem tud ilyet összehozni. Azóta a nemzetközi színtér egyik állócsillaga a mali trió. A Parasztok az atmoszférában produkcióról mi is írtunk .Ha valamit mindenképpen ajánlanék a fesztiválról, akkor ez lenne az.
A Muzsikás és a lengyel Muzykanci tavaly találkoztak Indiában, most pedig már közösen lépnek fel Budapesten. Aki a gucsai trombitafesztiválon nyer, az lényegében megváltotta belépőjét a világhírre és a rezes örökévalóságba. Igy járt a szerbiai Ekrem Mamutovic Orkestarra is, akiket az etiópiai származású Gili Yalo követ, aki egyszerre merít az etióp funkból, James Brown zenéjének energiájából és Tel-Aviv urbánus zenei rétegeiből. Végül látni és hallani kell a finn multiinstrumentalista "egyszemélyes zenekar" Maija Kauhanent is.
A Ritmo vasárnapra is komoly produkciókat kínál. A Várkonyi Csibészek a Bajdázó "Lekapcsolom a villanyt a fejemben" feldolgozásával hívta fel magára egy ország figyelmét. A zenekar több, mint egy szimpla együttes, amit néhány tehetséges roma fiatal alakított. Egy fontos és tiszteletre méltó civil kezdeményezés áll az egész mögött, a zene csak egy rétege mindennek. Erről itt olvashatsz bővebben.
Ők kezdenek, majd a Roma Ritmo produkció eddig még nem látott gálája következik, amely egyfajta tisztelgés a sokszínű roma zene és a roma zenészek előtt. A produkció nagyot merít, a hagyományostól a pop zenéig, az ismert zenésztől, az ismeretlenig minden és szinte mindenki hallható, a hangsúly pedig a vokális megszólaláson lesz. Nem túlzás azt írni erről, hogy egyszeri és megismételhetetlen.
A szervezők nem arra játszanak, hogy a Ritmo minden koncertje mindenkinek tetszeni fog, nem is ez a cél. Ők már azzal beérik, ha egy olyan koncerten ott vagy, amire örökre emlékezni fogsz. Nem elérhetetlen, de tényleg, próbáljátok meg!
Ha tetszett a cikk, kövesd a blogot itt és oszd meg ismerőseiddel is. Kösz!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.