A tamburazene elmúlt egy évszázadának személyes hangvételű összegzéseként jelentette meg legújabb lemezét az idén 10 éves Babra. A Száz év tambura című album anyagát a 20. században virágzó vajdasági, dél-magyarországi szerb, horvát és magyar tamburazene, valamint e területek legendás zenészegyéniségei inspirálták.
A magyarországi délszláv és a kiterjedt balkáni zenei hagyományokat újjáélesztő budapesti Babra új anyagának elkészültét az 1900-as évek városi tamburazenei stílusai, illetve repertoárja, valamint az „egy évtizedes zenekari működés során megtapasztalt saját zenei élmények” ösztönözték – fogalmazta meg Réti Benedek, az együttes tangóharmonikása, az album tematikájának ötletadója. „A Babra a kezdetektől fogva törekszik zenéjében a személyességre, az egyedi stílus és hangzás megteremtésére. Az új lemezről elmondható, hogy mindez megvan benne, miközben ezúttal is nagy hangsúlyt fektettünk az általunk feldolgozott dallamok hitelességének, eredeti lelkületének megtartására” – egészítette ki Varga Veronika, a Babra énekes-nagybőgőse.
A zenekar 2014-ben alakult Budapesten, ahol a hagyományok és a modern városi kultúra folyamatosan hatnak egymásra. A Babra legfőbb inspirációja a Duna menti délszlávok zenéjében rejlik, melyhez egy ösztönös, közös rajongáson túl személyes és családi szálak is kapcsolják a tagokat. A Babra hangzásvilágát a tamburák összhangja határozza meg, amelyet a hagyományos éneklési stílus tesz teljessé. „A tambura nevű pengetős hangszer, amely a zenekar középpontjában áll, a legdinamikusabb, legárnyaltabb zenei szövetek létrehozására is alkalmas: az általa közvetített zenére a szolid elegancia és a lassú melankólia éppúgy jellemző, mint a letisztult, de robosztus egyszerűség vagy a váratlan, szinte meghökkentő virtuozitás, amely elemi erővel mozdítja meg a hallgatót” – fejti ki Varga Veronika.
2019-ben jelent meg első lemezük a Fonó Records kiadásában, mely mind belföldön, mind külföldön pozitív fogadtatásra lelt: a debütálást követően a World Music Charts Europe 10 legjobb albuma között szerepelt. A lemez olyan zenei és kulturális közegeket célzott meg, amelyeknek az együttes a mai napig szerves része, miközben egy újfajta, nyitottabb és frissebb szemléletmódnak is eleget tett. 2022 januárjában a lengyel Megitza formációval jelentettek meg közös lemezt Razem címmel, majd 2024-ben rögzítették a zenekar fennállásának 10. évét ünneplő 100 év tambura című anyagot.
Az alapítótagok közül ketten, Pozsonyi Dávid, majd Koller Dániel is elbúcsúzott a zenekartól, ellenben 2022-ben Horváth Bálinttal, 2024-ben pedig Csonka Balázzsal bővült a csapat, így továbbra is öten folytatják a közös munkát. A 100 év tambura még Koller Dániel közreműködésével készült. Különleges csellótambura-szólójának az album egyik legelmélyültebb zenei pillanatát köszönhetjük:
Az albumon megjelenik a híres vajdasági szerb hegedűs, Joca Mimika ma fellelhető repertoárja, de mellette olyan virtuózok játékát is alapul vették az alkotók, mint Stefan Bačić Trnda, Pero Tumbas vagy Janika Balázs, szintén a Vajdaságból. Utóbbinak repertoárjában nemcsak népdalok, hanem városi műdalok, az úgynevezett starogradske pesme, az egykori Jugoszlávia területéről származó népszerű dallamok, tánczenék, a klasszikus és szalonzene hatásait tükröző darabok, valamint a helyi magyar és roma zenei hagyományokból merített dallamok is szerepeltek.
A lemez régióbeli fókusza és műfaji sokszínűsége tehát több szálon is megjelenik, aminek a Vesela je Vojvodina („Éljen Vajdaság”) című nyitódal adja meg a felütést. Az egyetlen magyar nyelvű összeállítás, A Tisza tamburái szintén ide köthető, amelyet a Babra óbecsei születésű tagja, Csonka Balázs „hozott otthonról”, hogy hiteles ízelítőt adjon a vajdasági magyar közösség tamburamuzsikájából.
A Snoviđenje és a Zelen ora', debo lad, az utolsó két dal a Babrára legjellemzőbb zenei világot mutatják be.
A 100 év tambura címében megjelenő időintervallum egyszerre utal a feldolgozott dallamok egykori fénykorára és a tamburazene hagyományának évszázadokon átívelő folytonosságára. A kiválasztott dallamok sikeresen idézik meg a zenén keresztül a múlt egy letűnt korszakának szellemét és hangulatát, átfogó képet adva a városi és vidéki tamburahagyomány diverzitásáról.
A lemez a Denagyvilág Records kiadásában jelent meg, létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap Halmos Béla Kollégiuma támogatta.
A lemezen szereplő zenészek:
- Csonka Balázs – prímtambura, szamica, vokál
- Horváth Bálint – prímtambura, brácstambura, basszprímtambura, szamica, vokál
- Babcsán Bence – brácstambura, basszprímtambura, furulyák, vokál
- Varga Veronika – tamburabőgő, ének
- Réti Benedek – tangóharmonika
Közreműködő az albumon, korábbi tag:
- Koller Dániel – prímtambura, brácstambura, csellótambura, szamica, vokál
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.