Ritmus és hang

be local think global

lillizmusok és a komfortérzet - Orbay Lilla
Jaj, a világ! podcast # 3 (videó riport)

orbay_yt_cover.jpeg

Jaj, a világ! podcast. Magyar zenészek érvényesülése a nemzetközi piacon – beszélgetések életutakról, stratégiákról a külföldön sikeres zenészekkel. A külföldi siker útja és ára. Biljarszki Emil hosszú zenei, rádiós, újságírói és zeneipari karrierje során megismert zenei pályákat, életutakat mutat be ebben a podcast sorozatban. A hangsúlyt a külföldi érvényesülés lehetőségeire helyezi.  

Orbay Lilla a fiatal jazz-generáció egyik legkiemelkedőbb egyénisége, aki muzikalitását nem csak, mint énekesnő, de mint komponista és zenekarvezető is kamatoztatja. 

Öt-hat évesen kezdett el zongorázni, hét évesen már saját számokat írt. Két éve kezdett külföldön játszani, de már járt több európai országban és Mexikóban is.

A tihanyi Belső-tónál találkoztunk, szürke szarvasmarhák és átvonuló turisták alkották a beszélgetés hátterét. Ahogy a Belső-tó elrejtőzik a nagy Balatontól, pedig ugyanaz a víz van bennük, így ez a szégyenlős fiatal lány, aki keresi a szavakat magában rejti az Orbay Lillaként ismert sokoldalú tehetséget.

„A zongora tanárnő felhívta a figyelmemet arra, hogy vannak „lillizmusok” egyes darabokban, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül tartottam be a klasszikus zenében előírtakat.

Hét éves koromban már előadtam a zongora tanáromnak „A törpék vándorlása” című saját szerzeményemet.

Az első, ami eszembe jut a zenéről, az a komfort érzet, amit ad.

Az elején nem volt nagyon fogalmam a jazzről, igazából misztikusnak találtam.

Rájöttem, hogy a zene lényege az, hogy őszinték vagyunk, és ha hibázunk, akkor is őszinték vagyunk. Ha kimegyek a színpadra és hibázom is, akkor is megtörtént velem a zene és ki tudtam teljesedni benne.

Egyfajta megerősítés az, hogy eljutok külföldre, ahol gyönyörű helyeket és embereket látok és előadhatom a saját számaimat. Nagyon szeretem. 

Azt gondolom, hogy van egy alapvető kíváncsiság az emberekben, ha a hazájukba külföldi zenész érkezik."

 Fotó: Vincze Gábor 
A podcast az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.

rh_tamogatas_1_1_1_1_1.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://ritmuseshang.blog.hu/api/trackback/id/tr1718375215

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Facebook oldaldoboz

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kapcsolat, hirdetés, mindenmás: apostrophe.prod@gmail.com

Címkék

cimkefelhő
süti beállítások módosítása