Jaj, a világ! podcast. Magyar zenészek érvényesülése a nemzetközi piacon – beszélgetések életutakról, stratégiákról a külföldön sikeres zenészekkel.
A külföldi siker útja és ára. Biljarszki Emil hosszú zenei, rádiós, újságírói és zeneipari karrierje során megismert zenei pályákat, életutakat mutat be ebben a podcast sorozatban.
Fenyvesi Márton hangmérnök, gitárművész 1986-ban született Pécsett, tanulmányait Budapesten, Amszterdamban, Párizsban és Koppenhágában végezte. Számos formációban fordult meg itthon (Balázs Elemér, Dresch Mihály, Geszti Péter) és külföldön (Nat Osborn, Tineke Postma) egyaránt, Junior-príma és Artisjus-díjas művész. Jelenleg mastering hangmérnökként tevékenykedik, Bécsben él. Portfóliójában a hazai pop, rock és jazz kiemelkedő alkotói mellett (Carson Coma, Pogány Induló, Krúbi, Punnany Massif, Dés László) olyan nemzetközi művészek szerepelnek, mint a kétszeres Grammy-díjas dalszerző Gill Landry vagy a francia klasszikus és jazz-gitárművész Antoine Boyer.
Miért költözött Bécsbe? Igaz-e, hogy Bécs a legélhetőbb város?
Az Alaphang szakszervezeti kezdeményezés.
A zenei közösségnek is egyetlen vezetőre volt szüksége.
A magyar demokrácia látlelete ...
A centralizált vagy decentralizált rendszerek működnek jobban?
A konszenzus hiánya hozta az Alaphang végét. Zenész és zenész között is vannak érdekellentétek.
Hogyan kellett volna csinálni? - Piciben elkezdeni, szűk körben építkezni.
A kompozíció és az improvizáció.
Mi az, ami megmarad a Mesterséges Intelligencia térhódításával?
"… Improvizáló zenészként definiáltam magam. Gát van bennem, ha fixálni kell papíron a saját gondolataimat.
… Lezárult a főállású zenész korszak, most hangmérnök vagyok.
… Sokkal dinamikusabban kell alkalmazkodnom a változó körülményekhez.
… Nem lehet már lezárt keretek között élni.
… El kell gondolkodnunk nekünk, hangmérnököknek, hogy mit tudunk nyújtani a művészeknek, amit a piacon elérhető új technológiák nem tudnak.
… Elsődleges feladatom hangmérnökként megérteni a művészt...
… Ma a legfontosabb képesség az alkalmazkodás. A változó közállapotokhoz, a gazdasági, világpolitikai és a technológiai változásokhoz.
… Sokan, akik velem dolgoznak, azt érzik, hogy rendet rakok az alkotói káoszban."
A műsorban elhangzottak Marci kiadatlan gitárdarabjai, egy Dés László Free Sounds Quartet és egy András Dés Rangers felvétel.
A podcast az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.
ITT éred el a podcast platformokon.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.