Ritmus és hang

be local think global

A föld sója

kerekes-earth-03_1.jpg

Számtalan példa van a pop-rock történetben, amikor a zenészek nem a megszokott klub/stadion/stúdió környezetben dolgoznak, hanem ezektől nagyon eltérő helyeket keresnek a megmutatkozásra. Gondoljunk csak a Beatles Apple Corps székház tetején vagy a Pink Floyd pompeji Anfiteátrumban tartott koncertjére, továbbá Johnny Cashnek a folsomi börtönben felvett At Folsom című lemezére, a  Cowboy Junkies a torontói Szentháromság templomban rögzített, The Trinity Session című albumára vagy Lajkó Félix Bokorból című CD-re, amit a palicsi erdő csendje inspirált. 

A Kerekes Band szívesen kísérletezik a hangzással, koncept albummal, műfajon kívüli vendégekkel, új megjelenési csatornákkal, eszközökkel, különböző kollaborációkkal. Ez utóbbiból a Dalindával (Fonó Budai Zeneház) és a Huun Huur Tuval (Magyar Zene Háza) közös fellépéseit említeném. A Dalindával egy egymást kereső és a koncert nagy részében egymásra is találó erős produkció születetett. Sajnos ugyanezt nem lehet elmondani a tuvai torokénekesekkel közös fellépésükről. Itt az ilyenkor gyakran előforduló helyzet jött létre, hogy mindkét zenekar eljátszotta szépen a maga dolgait egymás mellett, de nem sikerült igazán összekapaszkodniuk. Szóval nem a biztosra mennek, bátran beletartják az arcukat a szélbe.

Az együttes 2020-ban elkezdett egy figyelemre méltó sorozatot, amely során négy részre tagolt, egyedi helyszíneken filmre és lemezre egyaránt rögzített anyagot pakolt össze. A hollókői vár tetején forgatott session a Levegő, az egri Török Fürdőben rögzített, a Víz, és a Hortobágyi Nemzeti Parkban tartott koncert, a Tűz, a Tállya melletti Kopasz-hegy bányaterületén elhangzott zenefolyam, a Föld címet kapta.

Ezek annyiban különülnek el egymástól, hogy van ahol a népzene (palóc, somogyi, gyimesi és moldvai), van ahol a keleti (üzbég, kazah, török, kirgiz, azeri) és van ahol az improvizáció vagy a rock formálja erőteljesebben a zenét, továbbá helyszínekként változóan az akusztikus illetve az elektromos megszólalás kerül előtérbe. A nézhetőségre optimalizált 30 perces minikoncertek más-más napszakban (naplemente, éjszaka, holdfelkelte, napfelkelte) kerültek felvételre. 

Az anyag jó része ismert a lemezeikről, de a zenészeket inspiráló körülmények és környezet miatt alig néhány szám hangzik el a jól ismert formában, inkább mélyebben kibontva, új megközelítéssel, helyenként más felfogásban játszák el ismert témákat. A Kerekes Band közelmúltban zárta le a 2,5 éves projektet, a Föld című lemezzel, aminek a YouTube premierje október 5-én volt. Ezen Baricz Gergő énekel néhány számban.  

 

 rh_tamogatas_1_1_1_1.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://ritmuseshang.blog.hu/api/trackback/id/tr4617954582

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Facebook oldaldoboz

Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kapcsolat, hirdetés, mindenmás: apostrophe.prod@gmail.com

Címkék

cimkefelhő
süti beállítások módosítása